TRT 1 Canlı İzle

Şu anda TRT 1 izlemektesiniz

TRT 1 hakkında bilgi

TRT 1 canlı yayınını, sitemizden izleyebilirsiniz.
 
TRT 1 resmi sitesinin canlı yayınını seyretmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. TRT 1'ün resmi sitesinde TRT 1'ün günlük canlı yayın akışı ile programları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Sitede TRT 1'ün kurumsal bilgileri ile adres ve telefonları da yer alıyor.

TRT 1 Resmi İnternet Sitesi

TRT 1 Resmi Sitesi Canlı Yayını

TRT 1 Yayın Akışı

trt 1 izle

TRT 1 TV hakkında...

trt 1TRT 1, Türkiye'nin ülke çapında yayın yapan ilk ulusal televizyon kanalıdır. 31 Ocak 1968 tarihinde yayına başlamıştır.
 
Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), 1961 Anayasası'nın 121. maddesine göre çıkarılan 24.12.1963 gün ve 359 sayılı yasa ile, tüzel kişiliğe sahip özerk bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak 1 Mayıs 1964 tarihinde kurulmuş ve yine sözü edilen yasa gereğince, radyo ve televizyon hizmetleriyle ilgili bütün aktif, pasif ve diğer haklar TRT’ye devredilmişti. Yapılan çalışmalar sonucunda deneme amaçlı televizyon yayınlarına 31 Ocak 1968 akşamı ilk olarak Ankara stüdyolarında başlanmıştır. Daha sonra 1970 yılında İzmir, 1971 yılında ise İstanbul Stüdyoları açılmıştır.
 
İlk kardeş kanalı TV2 (daha sonraki adları ile TRT 2 ve TRT Haber) açılana kadar TRT 1, sadece TRT olarak anılmış ve adına programın ya da haberin hazırlandığı ilin adı eklenmiştir. 6 Ekim 1986 tarihinde TV2'nin açılması ile birlikte, kanal TV1 adını almıştır.
 
Gelişen yayıncılık teknolojileri ile birlikte 1982'de kısmen, 1984'te ise tamamen renkli yayına geçmiştir. 1982 yılında Eurovision bağlantı merkezi hizmete girmiştir. TV1 olan kanalın adı, 1993 yılında TRT 1 olarak değiştirilmiştir. Logosu 2001 ve 2009 yıllarında büyük ölçüde değişen TRT 1, son olarak 19 Mayıs 2012 tarihinde logosu ve jeneriklerinin yanı sıra görüntü biçimini de değiştirerek geniş ekran (16:9) yayına geçmiştir. Aynı tarihte yüksek çözünürlüklü yayın yapan TRT 1 HD kanalı da açılmıştır.
 
TRT 1, tematik kardeş kanallarının kurulmasının ardından; çeşitli diziler, sinema filmleri, yarışma, eğlence ve spor programları yayınlamakta ve ülkede en çok izlenen televizyon kanallarından birisi olmaktadır. Ayrıca Spor Toto Süper Lig futbol maçlarının resmi yayıncı kuruluşu dışında, maçların geniş özetleri ile PTT 1. Lig futbol maçlarının tamamını şifresiz yayınlama haklarını, TRT Spor ve TRT HD ile birlikte elinde bulundurmaktadır. Kanalın sponsorluğunu kurulduğundan beri T.C. Resmi Gazete üstlenmektedir.
 
359 sayılı özel yasayla, özerk bir kamu tüzel kişiliğine sahip olarak kurulan ve günümüzde devlet bütçesinden yıllık yaklaşık 800 milyon lira kaynak ayrılan TRT, kurulduğundan beri hem politik tartışmalara, hem de “TRT sansürü” olarak literatüre geçecek denetim nedeniyle sanatçıların boykot ve protestolarına neden olmaktadır.
 
Kurulmasının üzerinden 45 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, çeşitli hükümetler döneminde TRT'nin kalıcı ve özerk bir yayın anlayışına sahip olamaması, kanalın en önemli eksikliği olarak görülmektedir. Elektrik faturalarından günümüzde %2 oranında alınan TRT payı, bağımsız yayın yapmadığı öne sürülen kanala ilişkin eleştirileri beraberinde getirmektedir. Bu nedenle son yıllarda kimi muhalif kesimler TRT payının kaldırılmasını gündeme getirirken, kimi muhalif kesimler ise TRT kurumunun tamamen kapatılması gerektiğini öne sürmüşlerdir. Bunlara örnek olarak, 2002 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin, payın kaldırılması konusunda Bakanlar Kurulu'na verdiği teklif verilebilir.
 
Yine 2012 yılında CHP milletvekili Osman Kaptan, 2013 yılında ise CHP milletvekilleri Rahmi Aşkın Türeli ve Ali Sarıbaş, TRT payının kaldırılmasına ilişkin yasa teklifleri vermişler, dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız ise payın gelecekte kaldırılabileceğini belirtmiştir. Ancak Yıldız'ın demeçleri de 2009 yılında dönemin Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan'ın aynı yöndeki demeçleri gibi uygulamaya konmamıştır.
 
Yine TRT 1'de yayınlanan ve Gezi protestoları sonrasında yayından kaldırılan Leyla ile Mecnun dizisinin 2012 yılında yayımlanan bir bölümünde, hayali karakter Erdal Bakkal, TRT 1 kanalını hiç izlemediğini belirterek yıllardır elektrik faturaları yoluyla ödediği TRT paylarının kendisine iade edilmesi gerektiğini öne sürmüş, bu yolla hem devlet bürokrasisinin önüne çıkardığı engelleri hem de taraflı yayın politikalarını eleştirmiştir.
 
(Kaynak: Vikipedi)
 
TRT 1 TV iletişim bilgileri:
 
Adres: Adres: TRT1 Kanal Koordinatörlüğü, TRT Sitesi, Turan Güneş Bulvarı, 06109 Or-An - Ankara
 
Telefon: (0312) 463 43 43
 
E-Posta: bizeyazin@trt.net.tr

Facebook Yorum

Yorumlar

abdullah selami ince 16 Temmuz 2016 / 16:21
yasasin türkiye
Sayfanın konuları : TRT 1, TRT 1 Canlı Yayını, TRT 1 Canlı İzle